top of page
348354622_272050795262677_3986911884795958338_n_edited.jpg

CLAYMATION 

CLAYMATION 

 Animiranje mašte:virtualna izložba

O školi

Na području Vratnika općine Stari Grad, nalazi se Osnovna škola „Hamdija Kreševljaković“. Sa svojim nastankom datira iz 1937. godine, škola je u početku nosila naziv VII narodna osnovna škola. Srž misije škole je predanost pružanju sigurnog i poticajnog okruženja u kojem učenici mogu napredovati. Tim predanih i stručnih učitelja nastoji da koristi najnovije metode podučavanja kako bi obrazovao  učenika. Usmjerenošću na izvrsnost, škola ima za cilj usaditi duboko znanje, istovremeno potičući slobodu izbora u izvannastavnim aktivnostima. Naglašavajući jedinstvenost svakog učenika, škola njeguje individualne karakteristike i njeguje okruženje koje prihvaća i poštuje različitosti. Detaljne informacije o školi i školskim aktivnostima možete pronaći na njihovoj dostupnoj web stranici. 

Osnovna
škola
„Hamdija Kreševljaković“
skolaulaz.jpg
O meni
Ilda Halilčević

Zovem se Ilda Halilčević i zadovoljstvo mi je podijeliti nešto o sebi. Rođena sam 4. maja 2000. godine u Tuzli, oduvijek me privlačio svijet umjetnosti. Trenutno sam na četvrtoj godini dodiplomskog studija na nastavničkom odsjeku cijenjene Akademije likovnih umjetnosti  Univerziteta u Sarajevu. Tijekom svog akademskog putovanja imala sam privilegiju raditi na akcijsko-istraživačkom projektu u usredotočenom na Claymation tehniku u okviru predmeta Metodika nastave likovne umjetnosti i likovne kulture-metodički praktikum II, pod mentorstvom docentice mr Nele Hasanbegović. Ovaj uzbudljivi poduhvat odvijao se u Osnovnoj školi "Hamdija Kreševljaković" u Sarajevu, uz srdačnu podršku i odobrenje profesora Zekerijaha Nalića iz predmeta likovna kultura, koji je omogućio realizaciju mog projekta. Čime sam ujedno produbila svoje razumijevanje fenomena umjetnosti, nastavnih procesa, organizacije nastave i integracije tehnologije i likovne kulture. Bilo je nevjerovatno iskustvo, koje je obogatilo moje znanje, i pružilo i dragocjene uvide u praktične aspekte nastave likovne kulture.  

O procesu
rada
Na predmetu likovna kultura

Učenici i učenice su radili u grupama, koristeći plastelin, raznobojni materijal za modeliranje kojim su mogli oblikovati i izrađivati scene s pažnjom. Plastelin im je omogućio da oblikuju likove, predmete i scenu, dajući im opipljivu prisutnost unutar  animiranih priča. Ujedno, učenici  su se također odvažili na područje upotrebe mobilne aplikacije, koja im je pružila alate  za snimanje željenih kadrova njihove animacije tokom samog procesa rada. Na taj način su stvorili vizualno pripovijedanje u kombinaciji  plastelina i mobilne aplikacije. U tom smislu, ovaj proces rada omogućio im je istraživanje područja skulpture, animacije, razvoj vještina oblikovanja i digitalnog rukovanja. Proces oblikovanja i animiranja figura od plastelina je oslobodio  maštu kod učenika. 
 

received_1950581271952435.jpeg
Fotografije zabilježene u procesu rada

Učenici su pokazali svoju kreativnost i vještine pripovijedanja kroz svoje animacije , uz pomoć modeliranja plastelina za predstavljanje različitih narativa. Neke od animacija koje su oživjeli:

Čovjek i njegova potraga
Claymation animacija

Animacija u plastelinu predstavlja hrabrog čovjeka koji svoj dan započinje ranim ustajanjem iz kreveta i odlaskom na posao u prirodi. Učenici su plastelinom oblikovali glavnog junaka i njegovu okolinu.

Avantura robota
Claymation animacija

U drugoj animaciji, učenici  su izradili robotskog lika i figuru kuhara, vodeći gledatelje u uzbudljivu avanturu. Manipulacijom plastelinom animirali su pokrete figura, prikazujući njihove  interakcije , predstavljajući  futurističku priču.

Igra sa kućnim ljubimcima
Claymation animacija

Jedna od animacija je o figurama i kućnim ljubimacima. Koristeći plastelin, učenici su oblikovali ljupke likove, poput pasa, djevojčica i unutrašnjeg prikaza enterijera, prikazujući simpatičnu vezu između ljudi i njihovih krznenih prijatelja.

Zabava na brodu
Claymation animacija

Učenica je samostalno kreirala animaciju uz pomoć plastelina. Kreirala  je likove koji uživaju u  zabavi na brodu, dočaravši radosnu atmosferu živim bojama i figurama u pokretu.

O razvojnoj fazi
Učenika i učenica
received_611777697668470.jpeg

U ovoj fazi umjetničkog razvoja učenika, njihove kreativne sposobnosti počinju se postepeno oblikovati. Te, ova faza razvoja jasno je vidljiva i kroz tehniku Claymation koju su prikazali učenici i učenice sedmog razreda na ovoj izložbi.  Tehnika Claymation omogućila im je izražavanje svojih ideja, gdje su učenici morali uključiti i prostor i kretanje. Svaki učenik je nastojao da razvija jedinstveni vizualni jezik koji je karakterističan za ovu razvojnu fazu. Faza u kojoj imamo prisutnost osjetljivosti oblika, repeticije  i bogatu raznolikost upotrebe perspektive.  S toga, likovna razvojna faza prikazana kroz ovu Claymation tehniku  je dala pozitivne rezultate od zanimljivih animacija do animacija koje potiču na razmišljanje. 

bottom of page